Честване на 20 години от създаването на община Гурково

Измина една наситена с прояви седмица,  посветена на Деня  на община Гурково –  4 септември и двадесет годишнината от нейното създаване.

Програмата за честването на юбилейното събитие започна с турнир по мини футбол.

Записани за участие бяха седем отбора – 2 мъжки и 5 детски. Всички участници в турнира получиха награди от кмета на общината – футболни топки .

В чест на празника на 2 септември 2017 г.  беше проведен и ХVІІ – я  фолклорен фестивал ”С песните на Билчин юнак през вековете”.

Заявки за участие подадоха 25 населени места. Макар времето за рекламиране на проявата да  беше кратко и датата на провеждането беше изтеглена с един месец напред, желание за участие във фестивала заявиха читалища и клубове  от градове и села на следните общини : Ямбол,  Сунгурларе, Ценово, Казанлък, Сливен, Тунджа, Велико Търново,  Стралджа,  Габрово, Чирпан и Нова Загора.

Над 350 самодейци – певци и танцьори  се състезаваха за лауреатското звание и  лауреатската премия и медали  на фестивала.

Самодейците се състезаваха в  следните жанрове :

- Стара градска песен;

- Танцови състави;

- Групи за автентичен фолклор и групи за обработен фолклор ;

- Хорове за популярни и патриотични песни;

- Индивидуални изпълнители, дуети и трио, квартети  и специални награди

Жури оценяваше изпълнителите и номинира следните участници :

-         Лауреат на фестивала – ПГ „Славейче” с. Копирнка, общ. Казанлък

-         Стара градска песен – ВГ ”Хармония” гр. Казанлък

-         Танцови състави – ТС – с. Розово

-         Групи за автентичен фолклор – ГАФ с. Съдиево , общ. Нова Загора

-         Групи за обработен фолклор – ПГ ”Звездица” с.Хаджи Димитрово, общ. Казанлък

-         Хорове за популярни песни – ПГ при НЧ ”Искра” гр. Казанлък

-         Индивидуален изпълнител – Керанка Ангелова от гр. Сливен

-         Дует – от  гр. Казанлък

-         Трио – с. Черганово, общ. Казанлък

-         Квартет – Квартет „Габрово”

Специалната награда на Кмета на община Гурково за най – млад изпълнител получи Божидар Кържинов – 7 годишен , изпълнител на акордеон от гр.Габрово.

Номинираните участници във фестивала получиха медали, грамоти и парични премии.

Кулминацията на проявите за честване на Деня на община Гурково беше 4 септември.

Празничната програма откриха децата от Детска градина „Латинка”  и танцьорите от Детско – юношески танцов състав при НЧ ”Войвода Генчо Къргов – 1920г” от  Гурково

По повод празника Кметът на община Гурково г-н Иван Иванов  произнесе тържествено слово, в което беше акцентирано върху  постигнатото през двадесетте години в общината от кметовете инж.Димо Димов, инж. Стоян Бонев и двете години от управлението на сегашния кмет.

Председателят на Общински съвет – Гурково инж. Нейко Нейков  връчи  почетни значки на граждани допринесли за развитието на общината през  този период  за дългогодишна работа в областта на местното самоуправление.

Официални гости на празника бяха народните представители Донка Симеонова и Радостин Танев, Областния управител Гергана Микова и Зам. областните  управители Петя Чакърова и Димитър Драчев, Атанас Атанасов – Кмет на община Твърдица, Косьо Косев – Кмет на община Николаево  и  Пламен Бараков – Зам. кмет на община Гълъбово.

Поздравителни адреси по случай празника бяха изпратени от Министър – председателя Бойко Борисов, от Областния управител, от  Кметове на общини, от Председателя на Политическа партия „Земеделски съюз – Александър Стамболийски” Спас Панчев и от Началника на Районна  служба ”Пожарна безопасност и защита на  населението” Митко Димитров.

Тържествената вечер взриви  обичаната изпълнителка Тони Димитрова.

Тя поздрави присъстващите с популярни нейни хитове.

Изненада за зрителите  беше импровизирания дует между г-жа  Тони Димитрова и нейния голям почитател г-н Александър Иванов – Секретар на община Гурково с песента „За тебе хората говорят”.

Вечерта завърши с тържествена заря и празнично хоро с Младежкия танцов състав към читалището,  към което се включиха всички присъстващи.

На  05.09.2017 г. програмата за честване на 20 години от създаването на община Гурково завърши с гостуването на Драматичен театър ”Любомир Кабакчиев”    гр. Казанлък с постановката „Господин Милионерът”.

Една седмица посветена на трудолюбивите и грижовни жители на общината, една седмица изпълнена с много вълнение песни, танци, спорт и празничност!

МИ